Portal ogólno-techniczny

Unicast, multicast, broadcast – dowiedz się o podstawowych transmisjach danych

notebooks-569121_1280Zależy Ci na tym aby dowiedzieć w jaki sposób w sieci internetowej komunikują się ze sobą pakiety? Jesteś na jak najlepszej drodze. Wystarczy, że dowiesz się o podstawowych transmisjach danych takich jak unicast, multicast a także brodcast(jako adresowanie IP a także Ethernet).

Czym się charakteryzuję Unicast? W dużym skrócie ta komunikacja przez medium transmisyjne polega na tym, że jeden punkt (A) wysyła pakiet do ściśle określonego jednego punktu – jest jeden nadawca oraz jeden odbiorca(tylko jeden adres źródłowy i docelowy). Jeśli chodzi o karty Ethernet to tutaj każda zaopatrzona jest w dokładnie tej rodzaj komunikacji. Protokoły, które biorą tutaj udział to na pewno HTTP, TCP, SMTP.

Jak należy rozumieć Multicast? Przez to medium transmisyjne dystrybucja informacji może odbywać się dla dowolnej liczby odbiorców. Nadawca w tym przypadku rozumiany jest jako host group, który jest widoczny tylko i wyłącznie dla jednej grupy multikastowej.

Jeśli chodzi o Brodcast to można go charakteryzować jako w sieci lokalnej a także jako adresowanie IP. W jaki sposób tutaj komunikują się pakiety? Wysyłanie ich przez jeden ma zostać odebrany przez wszystkie pozostałe jako adresy źródłowe. Adres rozgłoszeniowy to adres MAC, który jest zapisany w postaci szesnastkowej. Jeśli chodzi o przeliczanie brodacastu to należy to wszystko zorganizować przez określenie jej maski a także hosta przy wykorzystaniu odpowiedniego ciągu 0 i 1 (chociaż i tak dla ułatwienia można skorzystać z gotowych kalkulatorów IP).

Zostaw odpowiedź