Plusy i minusy z topologii w sieci komputerowej
Wykonywanie sieci na danym obszarze, różnego rodzaju komunikacja urządzeń komputerowych tworzących jeden zbiór przy wykorzystaniu medium transmisyjnego – tak w skrócie można definiować topologię sieci. Proces jej implementowania powinien być uzależniony od kilku bardzo ważnych czynników m.in. skalowalność architektury sieciowej, koszty całej instalacji wraz ze sprzętem.
Można wyróżniać kilka rodzajów topologii, do głównych będą z pewnością należeć, topologia gwiazdy, topologia drzewa, topologia magistrali, topologia łańcucha priorytetów, topologia pierścienia. Każde rozwiązanie ma swoje plusy i minusy.
Jeśli chodzi o topologię gwiazdę to z pewnością do korzyści należy zaliczać to, że ona ta technologia nie jest w żaden sposób skomplikowana do konfiguracji. Jeśli pojawi się jakiś problem z konserwacją czy uszkodzeniem to tutaj praktycznie nie ma żadnego kłopotu aby to w automatyczny sposób usunąć. Oprogramowanie w sieci nie jest aż tak skomplikowane do konfiguracji. Jeśli posiada się dość szybki komputer centralny warto nadmienić to, że istnieje wysokość prędkości transmisji. Takie rozwiązanie może także wiązać się z pewnego rodzaju minusami. O jakich tutaj należy powiedzieć? Topologia sieci może charakteryzować się dość dużą ilością okablowania – można się tak w zasadzie w nich ,,potocznie” pogubić. Jeśli chodzi o rozbudowę w sieci to niestety jest tutaj bardzo mała możliwość do tego aby to wszystko w jakiś sposób poszerzyć. To czy sieć funkcjonuję uzależnione jest od tego czy serwer centralny działa w odpowiedni sposób. Jeśli nastąpi awaria koncentratora to tak naprawdę należy się spodziewać większych problemów ponieważ cała sieć w jednym momencie przestaję prawidłowo działać.
Topologia magistrali wyróżniają kilka podstawowe zalety. Prosta instalacja, nie wymaga ona zbyt zaawansowanej techniki w nawiązaniu do sprzętu montażowego. Kabel posiada niewielkie zużycie a to się wiążę z kolejną zaletą jaką jest instalacja o pomniejszonej cenie. W tym przypadku rozbudowa sieci jest z pewnością dość prosta. Segmenty nie łączą się w żaden skomplikowany sposób. Każde urządzenie mające na celu dostęp do sieci podłączone jest tylko i wyłącznie jednym kablem. Jedno uszkodzenie w sieci nie wyrządzi aż tak wielkich szkód – nie będzie aż tak wielkiej tragedii ponieważ nie wystąpi awaria całej sieci. Jeśli chodzi o minusy z topologii sieciowej to na pewno warto wyróżniać trudniejsze wykrycie błędu na skutek nieobecności systemu, który odpowiada za centralę. Dostęp do tej usługi Internetowej jest na pewno nieco utrudniony przez to, że wszystkie stacje roboczą zmuszone są do tego aby się dzielić kablem.
Topologia drzewa posiada następujące zalety – łatwość rekonfiguracji sieci, ta operacja nie należy do zbyt skomplikowanych. Poprzez dodawanie rozgałęzień można w bardzo prosty sposób nieustannie rozbudowywać sieci komputerowe. Nie należy w żaden sposób z tego sposobu się jakoś ograniczać. Co do minusów to w tej topologii należy wyróżniać dość dużą liczbę okablowania, znalezienie błędu może być bardzo skomplikowane.
Topologia pierścienia to rodzaj który jest przez jednych chwalony a drudzy niechętnie do niego przystępują. Jakie plusy należy wyróżniać w tego typu rozwiązaniu? Przede wszystkim można zdobywać wysokie osiągi z tego powodu, że kabel to połączenie dwóch specyficznych komputerów. Zużycie kabla w tym rozwiązaniu jest naprawdę bardzo małe. Jakie wady tutaj istnieją? Dość skomplikowane może być odnalezienie awarii a oprócz tego trudna zmiana parametrów sieci. Jeśli jeden komputer w sieci zostanie uszkodzony to tak naprawdę cała sieć przestanie działać jeśli nie ma w pobliżu zainstalowanego jakiegoś dodatkowego sprzętu.
Topologia łańcucha priorytetów to tak naprawdę wady i zalety. W tym przypadku ich liczba jest niewielka. Należy uświadomić sobie to, że tak naprawdę warto sobie uświadomić to, że tutaj do plusów warto zaliczać nieskomplikowane okablowanie a także ich ilość może być bardzo mała. W nawiązaniu do wad trzeba tutaj zaznaczyć, że uszkodzenie kabla lub awaria komputera może być rezultatem tego, że sieć dzieli się na dwie niezależne części.