Portal ogólno-techniczny

Staruszek – komputer – jak go uratować?

Co robić, gdy masz stary, biedny komputerowym, który ssie twój czas i tworzy codzienne frustrację? Oto kilka sposobów, dzięki którym można skorzystać ze staruszka komputera.

1. Upgrade


Czy wystarczy zainstalować oprogramowanie lub gry, a komputer zawiesza się podczas ładowania?

Tak, chyba będzie trzeba wydać trochę pieniędzy, i uaktualnić to żółwie tempo. Jest to z pewnością jeden z najlepszych sposobów, aby przyspieszyć działanie starego komputera przy minimalnym koszcie. Chociaż nie zawsze jest to możliwe do zrobienia upgrade, zwłaszcza w przypadku laptopów, nadal można uaktualnić swoje RAM i dysk twardy. RAM, znane również jako pamięć komputera, może dać dodatkowy impuls do wydajności. I modernizacja dysku twardego na dysk SSD jest to inny sposób w jaki można to zrobić – nie tylko będzie uruchamiać się szybciej, aplikacje będą działać lepiej również.


Już same te dwie drobne modernizacje będą sprawiać, że twój komputer będzie działać szybciej.

2. Sterydy dla CPU


Podczas gdy niektóre komputery nie mają możliwość ulepszenia swojej jednostki procesora i karty graficznej, zawsze można obejść to dostosowując swój procesor.


Podkręć go.

Jeśli jesteś na tyle ryzykowny, można spróbować podkręcania procesora. Jest to jeden z najlepszych sposobów, aby wycisnąć więcej wydajności bez rozbijania banku.

3. Miesięczny Clean Up


Aby rozwiązać swój komputer upewnij się, że spowolnienie nie jest spowodowane przez złośliwe oprogramowanie – wirusy, robaki, konie trojańskie spyware lub adware.


Wykonaj pełne skanowanie komputera z oprogramowaniem antywirusowym jak AVG, Symantec i McAfee. Ponadto, można wyczyścić pliki tymczasowe, Windows Update i dokonać defragmentacji dysku twardego.

Jeśli wszystko inne zawiedzie, nie rozpaczaj, można spróbować ponownie zainstalować system operacyjny od podstaw.

4. Przyspieszenie w aplikacjach


Nawet jeśli brzmi to dziwne, prawda jest taka, że niektóre dobre programy nie są zoptymalizowane do działania na swoją maksymalną wydajność.


Na przykład, jeśli przeglądarka internetowa ładuje się wolno, może to być spowodowane wielkością jej historii, zainstalowanych rozszerzeń czy wtyczek.

5. Starsze wersje


Jeżeli sprzęt nie obsługuje najnowszej wersji konkretnej aplikacji, takiej jak Photoshop CS5, korzystasz ze starszej wersji, zamiast tego. Podczas pracy w ramach starszego oprogramowania nie zawsze jest to najlepszym pomysłem, dlatego jeśli masz taką możliwość dokonaj aktualizacji co zmniejszy twoją frustrację i stracisz mniej czasu.

6. Miej do czynienia z elementami zewnętrznymi


Poza ich doskonałą wydajnością, nowe komputery dają uczucie świeżości posiadania, jak nowy samochód. Nowa mysz, klawiatura i głośniki. Są to przedmioty, które można zastąpić łatwo, bez rozbijania domowego budżetu. Czasami wszystko, co trzeba zrobić, to po prostu kupić nowe części zewnętrzne.

To sprawi, że komputer będzie ładniejszy – przynajmniej przez kilka miesięcy.


Jeśli lubisz swoją aktualną mysz lub klawiaturę ale masz z tym problem ze względu na ich wygląd zużycia lub problem z kliknięciem – należy je wymienić. Wkurzają cię twoje stare głośniki? Zdobądź nowy zestaw słuchawkowy. To prawda, że te zewnętrzne części nie sprawią, że komputer będzie miał lepsze wyniki, ale mogą uchronić Cię od tego że będziesz sobie wyrywał włosy.


Jeśli naprawdę nie chcesz rozstawać się ze swoim starym komputerem oto inny sposób aby to obejść: zainstalować inny system operacyjny, a następnie go wypróbować. I istnieje wiele opcji. Dobra wiadomość jest taka, że niektóre z nich są darmowe.

Zostaw odpowiedź