Portal ogólno-techniczny

Wszystko o tuszach do drukarki

Wymiana tuszu do drukarki to na pozór bardzo łatwy proces, z którym nikt nie powinien mieć problemu. W rzeczywistości jednak, nie jest to tak proste, jak mogłoby się wydawać. Żeby tusz spełniał swoją funkcję należy dokonać jego odpowiedniego wyboru. Zanim zdecydujemy o zakupie konkretnego produktu powinniśmy dobrze zastanowić się nad kilkoma aspektami. Od tego, czy dobrze nakreślimy nasze potrzeby, będzie zależało, czy dobry tusz wybierzemy, co z kolei przełoży się na jakość wydruków.

Przeznaczenie drukowania
Zanim zdecydujemy, które tusze powinny nas interesować, musimy zastanowić się nad tym, do jakich typów wydruków najczęściej używamy naszej drukarki. Inne produkty okażą się praktyczne w przypadku drukowania dużej ilości tekstu, a inne, kiedy będziemy chcieli uzyskać wydruki kolorowych zdjęć o wysokiej jakości.

Rodzaje tuszów
Tusze dzielą się na trzy główne rodzaje, z czego tzw. tusz sublimacyjny używany jest jedynie przy profesjonalnej poligrafii. Z punktu widzenia zwykłego użytkownika, który drukarki używa jedynie w celach prywatnych istotne są dwa rodzaje: pigmentowy i barwnikowy. Ten pierwszy ma dużą przewagę ze względu na ekonomiczność użycia. Może on bowiem pracować z papierem wszelakiej jakości, a także gramatury i struktury. Idealnie sprawdza się zatem do drukowania różnego rodzaju wizytówek i dyplomów, które bardzo często wykorzystują właśnie niestandardowe rodzaje papieru. Jest to także idealny wybór jeżeli drukujemy duże ilości tekstu. Pozwala na osiągnięcie ostrych konturów, więc sprawdzi się także do wydruków prostych grafik. Kiedy jednak zamierzamy drukować zdjęcia w wysokiej jakości, o wiele lepszy okaże się tusz barwnikowy, który z łatwością miesza kolory i pozwala osiągnąć efekt wysokiego nasycenia barwami. Jednak wymaga on stosowania jedynie papieru o wysokiej jakości.

Oryginał czy zamiennik?
Drugim ważnym aspektem, który należy uwzględnić przy zakupie odpowiedniego tuszu do swojej drukarki, jest wybór między oryginalnym tuszem lub jego zamiennikiem, czyli produktowi innego producenta, który stworzył tusz pasujący do danej drukarki, wzorowany na oryginalnym produkcie. Tusze oryginalne są zdecydowanie bardziej pewne i dają gwarancję uzyskiwania najlepszej jakości wydruków, długowieczności oraz bezpiecznego i kompatybilnego współdziałania z drukarką. W przypadku zamienników, które jak można się z łatwością domyślić, są o wiele tańsze niż oryginalne produkty, zdania dotyczące bezpieczeństwa użytkowania oraz możliwego uzyskania stopnia jakości są podzielone. Jedni użytkownicy popierają tego typu rozwiązania wskazując na dużą oszczędność finansową, inni przywołują przykłady destrukcyjnego wpływu zamiennika na prawidłowe funkcjonowanie drukarki lub uzyskiwanie niskiej jakości wydruków, rozmazywanie się tuszu itp.
W tym aspekcie nie uzyskamy zatem jednoznacznej odpowiedzi.

Dopasuje typ
Ważny jest również typ drukarki. Na opakowaniu tuszu, bez względu na fakt czy będzie to oryginał czy zamiennik, znajdziemy napis dotyczący modelu drukarki, z którą jest on kompatybilny. Dobór typu tuszu musi być ściśle dopasowany do typu drukarki. Zanim zatem wybierzemy się do sklepu, spiszmy sobie dokładne oznaczenie naszego urządzenia.

Za cenne wskazówki dziękujemy portalowi tuszmarkt.pl

Zostaw odpowiedź