Wady i zalety cyfryzacji
Postępująca cyfryzacja i wzrost znaczenia nowoczesnych technologii jest czymś oczywistym, z czym nie warto walczyć. Jest to bowiem trend nieunikniony, związany z naturą człowieka i potrzebami cywilizacyjnymi. Sam przemysł generujący przecież rok rocznie miliardowe dochody, wydaje sporą część z tych zysków na innowacje i poszukiwanie nowych sposobów na usprawnienie swojego funkcjonowania.
Cyfryzacja elementem postępu
Niektóre to drobne i kosmetyczne zmiany, jak udoskonalenie procesu kontroli jakości produkcji poprzez wprowadzenie nowych urządzeń elektrotechnicznych – pomiarowych, które badają każdy element na linii produkcyjnej i oceniają jego zgodność ze standardami.
Niekiedy są to jednak wielkie przekształcenia i kosztowne inwestycje, liczone w miliardach dolarów, rozłożone na wiele lat. Mają one przeważnie za zadanie całkowitą zmianę profilu produkcji lub zastosowanie nowych, unikalnych technik obróbki wymagających zastosowania całkowicie innych urządzeń i maszyn. Bez względu jednak na cenę i skomplikowany charakter modernizacji linii produkcyjnej, każda firma widzą jakiekolwiek możliwości dalszego rozwoju i usprawnienia swojego działania, będzie tym zainteresowana.
Wyzwania związane z cyfryzacją
Odpowiednie sprzężenie linii produkcyjnej z licznymi kamerami, miernikami i innymi cyfrowymi sterownikami analizującymi przebieg produkcji, to w założeniu ogromne ułatwienie dla przedsiębiorstwa. Niejednokrotnie trzeba jednak także w ramach takiej renowacji założyć pewien okres przejściowy na zaadaptowanie wszystkich zmian, w trakcie to którego na pewno nie raz konieczna będzie wymiana podzespołów lub części systemu mechanicznego, nowe zaprogramowanie sterowników lub po prostu bieżące konserwowanie i serwisowanie całości w zależności od pojawiających się wyzwań.
Największą zmorą wszystkich podmiotów, firm, ale także osób indywidualnych, zbyt mocno uzależnionych od nowoczesnych technologii, jest jednak oczywiście ich zależność od chociażby stałych dostaw prądu czy łączności radiowej albo sieciowej, która zarządza działaniem poszczególnych elementów oraz umożliwia wymianę danych pomiędzy poszczególnymi komponentami.