Wyświetlacz pojemnościowy – nowoczesny wyświetlacz dotykowy
Czym jest wyświetlacz pojemnościowy?
Wyświetlacze pojemnościowe to wyświetlacze, które znajdziemy obecnie w większości smartfonów i tabletów dostępnych na rynku. Ich zastosowanie podwyższa koszt urządzenia w stosunku do wykorzystywanych dawniej wyświetlaczy oporowych, jednak ich zastosowanie w nowoczesnych urządzeniach zapewnia bardzo dużą precyzję obsługi.
Ekrany pojemnościowe w smartfonach i tabletach pokryte są siatką przewodów wykonanych z tlenku indowo-cynowego. Tworzą one warstwę przewodzącą prąd, jednocześnie przepuszczającą światło. Jest ona bardzo cienka, praktycznie niewidoczna dla oka. Niewielkie sensory reagują na każde, nawet najmniejsze zmiany w natężeniu pola elektromagnetycznego. Ponieważ ludzkie ciało również jest przewodnikiem, w momencie gdy dotykamy ekranu, zmieniamy pojemność elektrostatyczną ekranu. Dzięki temu możliwe jest bardzo precyzyjne wyświetlanie.
Wyświetlacz pojemnościowy – zalety
Popularność wyświetlaczy pojemnościowych wiąże się z faktem, że mają one bardzo wiele zalet. Przede wszystkim umożliwiają bardzo prostą, wręcz intuicyjną obsługę urządzeń mobilnych. Wystarczy lekkie muśnięcie ekranu, by palec funkcjonował tak, jak kursor myszy. Ewidentną zaletą wyświetlaczy pojemnościowych jest również fakt, że przepuszczają dużo światła, co pozytywnie wpływa na jakość wyświetlanego obrazu.
Na dużą funkcjonalność wyświetlaczy pojemnościowych ma wpływ również fakt, że pozwalają na wykrywanie jednocześnie kilku sygnałów dotykowych. To sprawia, że mogą być obsługiwane wieloma palcami. Wyświetlacze pojemnościowe umożliwiają również nałożenie warstwy ochronnej.
Wyświetlacz pojemnościowy – wady
Chociaż zalety wyświetlaczy pojemnościowych zdecydowanie górują nad wadami, warto wspomnieć także o tych drugich. Z urządzeń z ekranami tego typu nie da się korzystać, gdy zimą na zewnątrz mamy na rękach rękawiczki. Także zabrudzenie lub zachlapanie wyświetlacza pojemnościowego powoduje, że obsługa urządzenia zostaje utrudniona (choć najczęściej nie oznacza to automatycznie popsucia urządzenia).
Artykuł powstał w oparciu o materiały znalezione na Unisystem.pl