Portal ogólno-techniczny

Metaloplastyka i wire-wrapping – interesujące zastosowania metalu w tworzeniu biżuterii

Gdy mówimy o metalach w kontekście ozdób, zazwyczaj mamy na myśli wykorzystanie metali szlachetnych, czyli srebra i złota. Tymczasem jednak na przestrzeni wieków do tworzenia pięknych dekoracji wykorzystywano często również bardziej „pospolite” metale, które teraz wróciły do łask dzięki dwóm niezwykle interesującym technikom tworzenia biżuterii handmade, jakimi są metaloplastyka oraz wire-wrapping. W tym artykule przybliżymy nieco, co kryje się za tymi nazwami.

Metal jak plastelina, czyli kilka słów o metaloplastyce

Jak sugeruje sama nazwa, metaloplastyka to technika wykorzystująca plastyczność metalu. Może to oznaczać zarówno maszynowe wyrabianie biżuterii sztucznej, jak i kunsztowne rękodzieło. To drugie oznacza oczywiście potencjał na tworzenie ozdób naprawdę oryginalnych, szczególnie że po odpowiednim podgrzaniu metal może być plastyczny niemal jak plastelina. Nic nie stoi zatem na przeszkodzie, by wykorzystujący metal rękodzielnicy tworzyli ozdoby, które z powodzeniem można nazwać oryginalną sztuką. Możliwości są tym bardziej szerokie, że tego rodzaju biżuterię możemy dodatkowo ozdobić na przykład kamieniami szlachetnymi.

Oczywiście stworzenie naprawdę interesujących dzieł wymaga dobrego zaznajomienia się z tajnikami tej techniki i najlepiej jest zacząć od podstaw, czyli na przykład tworzenia prostych bransoletek, do czego świetnie posłużą długie druciki. Warto zwrócić uwagę, że metaloplastyką można zająć się spokojnie w warunkach domowych czy raczej garażowych, każdy z nas posiada bowiem narzędzia pozwalające na podgrzewanie metalu. Możemy zacząć od prostych ozdób, a skończyć na kreacjach naprawdę imponujących! Pamiętajmy, że obecnie miłośnicy biżuterii bardzo dobrze zdają sobie sprawę z tego, że metale szlachetne nie mają monopolu na ozdoby pełne klasy.

Kunsztowna awangarda, czyli wire-wrapping

Wire-wrapping oznacza po polsku „oplatanie drutów” i to już powinno dać nam całkiem dobre pojęcie na temat tego, na czym polega ta technika. Sztuka wire-wrappingu to zatem oplatanie wokół siebie miedzianych lub srebrnych drutów, co robi się bez lutowania, dzięki tworzone w ten sposób dekoracje mają bardzo naturalny wygląd. Jest to technika dające twórcom ogromne pole do popisu, pozwalając wykreować nieraz awangardowe wręcz projekty. Ozdoby wykonane w ten sposób są zatem bardzo modne i nierzadko osiągają bardzo wysokie ceny, szczególnie że często noszą je artyści i celebryci.

Trzeba przy tym powiedzieć, że jest to technika bardzo wymagająca. O ile bowiem wykorzystywane w niej druty są niezwykle plastyczne, to nadanie im pożądanego kształtu wymaga niesłychanej sprawności manualnej i precyzji. Nie ma więc co nastawiać się, że uda nam się stworzyć cieszące się powodzeniem wśród klientów ozdoby, jeżeli nasz fach nie osiągnął jeszcze bardzo wysokiego poziomu. Jednak dla osób, które „zjadły zęby” na rękodziele i chcą sięgnąć po technikę, która będzie dla nich interesującym wyzwaniem, wire-wrapping będzie naprawdę jak znalazł!

W przygotowaniu artykułu pomogła strona ekorale.pl.

Zostaw odpowiedź