Portal ogólno-techniczny

Serwer druku czym właściwie jest i czy to rozwiązanie jest przydatne?

W twoim domu jest kilka drukarek. Nie zamierzasz za każdym razem przepinać swoich urządzeń. Czy istnieję jakiś sposób na to, że tak naprawdę uda Ci się zrobić to wszystko jakoś bez poplątanych kabli etc? Oczywiście, że TAK! Zdecyduj się na serwer wydruku, który będzie zapewniał komfort użytkowania drukarki lub skanera.

Czym tak naprawdę jest serwer wydruku i co on będzie realizował? Warto powiedzieć o tym, że jest to serwer, który będzie realizował usługę wydruku dla wszystkich komputerów, które są podłączone do sieci firmowej bądź domowej. Jeśli chodzi o zadania, które mogą zostać tutaj wykonywane to z pewnością drukowanie, formatowanie wydruków lub po prostu kolejkowanie. Konfiguracja tego urządzenia może występować zarówno w systemie Windows jak i również w wersji Linux. Można powiedzieć o tym, że taki serwer wydruku będzie urządzeniem, które tak naprawdę będzie uczestniczyć pomiędzy przesyłanymi danymi między drukarką a klientami komputerami. Aby móc się cieszyć z dobrej jakości wydruku należy tylko skonfigurować urządzenie poprzez tradycyjną przeglądarkę internetową.

Drukarka USB może zostać połączona w tradycyjne dwa sposoby. Jeden z nich to na pewno wykorzystanie USB z portu równoległego, bardzo często zastosowany jest kabel RJ-45 a jeśli chodzi o następną rzecz to dotyczyć ona będzie sieci komputerowej – LAN. To dzięki czemu mamy możliwość wydruku nazywa się serwer usb elastyczny, za jego sprawą można wykonać wydruk będąc w innym pokoju, odrębnym gdzie znajduje się sprzęt służący do wydruku.

Sposoby podłączenia tego urządzenia będą występować w dwóch grupach. Jedna dotyczyć będzie bezprzewodowego rozwiązania – chodzi tutaj o podpięcie się do sygnału wydzielanego przez Wi-Fi. Nie będzie tutaj występować konieczność podłączenia się bezpośrednio do sieci przewodowej w celu rozpoczęcia udostępniania drukarki. Przewodowe rozwiązanie będzie dotyczyć tego kiedy tak naprawdę ten sprzęt zostanie podpięty do lokalnej sieci komputerowej.

Serwer druku na swoim wyposażeniu ma najczęściej – gniazdo sieciowe, port równoległy, port USB. Jeśli chodzi o ten pierwszy element to należy powiedzieć o tym, że on właśnie znajduję się w przewodowych serwerach druku, które muszą być bezpośrednio podłączone do sieci LAN. W przypadku portu równoległego (często RJ-45) ich wykonywanie będzie następować w drukarkach starszego typu. Port USB, które jest dość powszechne należy powiedzieć o tym, że polega on na podłączeniu drukarki do przenośnego portu pamięci – najbardziej powszechne rozwiązanie w tym przypadku to złącze 2.0

Funkcje, które są dostępne przy tym urządzeniu to z pewnością serwer USB – oprócz podpięcia drukarki do tego urządzenia można także zdecydować się na dodanie dysku twardego. Obsługa skanowania – jest to bardzo korzystne rozwiązanie dla użytkowników posiadających sprzęt 3 w 1 lub 2 w 1 – np. skaner + drukarka + ksero. Jeśli chodzi o niektóre oprogramowania to można powiedzieć o tym, że w niektórych można odnaleźć darmową aktualizacje firmware’u – bardzo przydatna opcja. Szyfrowanie to także duża korzyść dla użytkownika korzystającego z tego rozwiązania. Warto powiedzieć o tym, że ono dotyczyć będzie tego iż treści znajdujące się na kartce nie zostanę przeczytane przez osoby niepowołane.

Wymiar serwera wydruku jest praktycznie niezauważalny. Jest jeszcze mniejszy od routera lub switcha. Dlaczego producenci zdecydowali się na tego rodzaju gabaryty? Przede wszystkim należy powiedzieć o tym, że tutaj wielkość jego na biurku – w firmie lub w domu nie będzie zajmować aż tak dużej przestrzeni.

Jeśli chodzi o stabilność podłączenia serwera wydruku to jest na dość wysokim poziomie. Jednak należy powiedzieć o tym, że może się zdarzyć sprzęt niebędący odpowiednio kompatybilny z drukarką. W takiej sytuacji niezbędne jest to aby sprawdzić producenta, który będzie podawać pełną listę urządzeń, które mogą zostać swobodnie podłączone. Osoby, które są bardziej zaawansowane powinny się wcześniej przed zakupem dowiedzieć o tym, który protokół z warstwy transportowej jest wykorzystywany – TCP/IP, IPP/SMB etc. Tylko takie kwestie przed zakupem będą kluczowe i to od nich będzie zależeć tego czy serwer da nam możliwość konfiguracji naszego sprzętu odpowiadającego za wydruk.

Zostaw odpowiedź