Portal ogólno-techniczny

Kiedy coś zwyczajnie przestanie działać…

Kiedy coś tak zwyczajnie przestanie działać, to oznacza, że coś się popsuło. Z reguły to co się psuje, to sprzęt elektroniczny, a jak wiadomo – sprzęt taki składa się z wielu podzespołów, dlatego też ważne jest aby umieć ustalić co tak naprawdę nawaliło. Aby to zrobić, po pierwsze trzeba się nieco znać na elektronice, po drugie – trzeba wiedzieć jak to ewentualnie naprawić albo przynajmniej zrobić tak, by jeszcze bardziej nie popsuć. A kiedy już uda się nam ustalić co nawaliło i kiedy stwierdzimy, że jesteśmy w stanie to zreperować samodzielnie, nie czekając aż wszyscy elektrycy i elektronicy wrócą zza granicy, to jeszcze musimy znaleźć sklep, w którym kupimy niezbędne do naprawy części elektroniczne. Generalnie jeśli chodzi o części elektroniczne i ich zakup to sprawa nie wygląda jakoś różowo. Tak się składa, że większość z tych rzeczy można kupić właściwie przez Internet, szukając najlepiej sklepu producenta danej części albo urządzenia. Znalezienie właściwego źródła może być jednak o tyle trudne, że wiele podzespołów, takich jak właśnie części elektroniczne jest produkowanych na zamówienie. Oznacza to tyle, że na przykład producent ma swoją fabrykę sprzętu elektronicznego w Warszawie, w Polsce, ale niektóre wykorzystywane przez niego części produkowane są na zamówienie w Pekinie, w Chinach. Generalnie producent w Polsce nie musi mieć tych części u siebie.

Powiedzenie, że jak już zepsuje się jakieś urządzenie, to znacznie lepiej jest kupić po prostu nowe zdaje się w tym przypadku sprawdzać. Jakiekolwiek części elektroniczne, możliwość ich kupienie to nie lada wyzwanie. A jak się już okaże, że są, że cudownie się znajdą w jakimś sklepie, to albo na pierwszy rzut oka widać, że są podróbkami albo są bardzo drogie, do tego trudne w montażu. A szukanie elektryka, który zamontuje zamienne części elektroniczne w urządzeniu niezbyt drogim, staje się opcją zupełnie nieopłacalną.

Taki stan rzeczy niestety wpływa bardzo niekorzystnie na środowisko, na ekologię. Niestety Ziemia zasypywana jest elektrośmieciami, które piętrzą się na wysypiskach śmieci, pod naszymi domami i w nich. Powodem takiego stanu rzeczy jest między innymi problem z tym, aby zakupić z łatwością zamienne części elektroniczne i naprawić popsute urządzenie. Znakomita większość z nas zamiast naprawiać, woli kupować nowe. I tak zasypujemy się śmieciami, które nie ulegają w najmniejszym stopniu biodegradacji. Swoją drogą ekolodzy powinni zainteresować się takim tematem jak zamienne części elektroniczne. Z pewnością poprawa w tym temacie przyniosłaby wiele korzyści, zwłaszcza dla środowiska.

Podsumowując – kupowanie czegoś takiego jak części elektroniczne na zamianę to nie lada wyzwanie i nie lada przygoda biorąc pod uwagę ich bardzo słabą dostępność. Sprowadzanie takowych z innego państwa, nierzadko także z innego kontynentu jest sprawą często przewyższającą wartość sprzętu, który właśnie chcemy naprawić. Doprowadza to do tego, że zamiast naprawiać, wyrzucamy stare urządzenia i zastępujemy je nowymi. Na całym procesie niestety najbardziej cierpi niewinne środowisko.

Zostaw odpowiedź