Portal ogólno-techniczny

Po co elektrykowi schematy i inne rysunki?

Mapy – bardzo dobrze znamy je z lekcji geografii. Ale czy zdajemy sobie sparwę, że to nie jedyna dziedzina, w której okazują się bardzo przydatne? Otóż okazuje się, że istnieje wiele dziedzin, wiele branży, gdzie mapy, właściwie rzecz ujmując – różnego rodzaju schematy także pełnią bardzo ważną rolę. Jedną z takich dziedzin jest elektronika. Itak na przykład mamy coś takiego jak schemat elektroniczny. Czym on jest, po co jest i jak go obsługiwać?

Zaczynając formułować odpowiedź na to pytanie warto wyjść od definicji czegoś takiego jak schemat elektroniczny. A jest to, w prostych słowach ujmując rysunek przedstawiający układ podzespołów elektronicznych zastosowanych w danym urządzeniu. Jest to swego rodzaju mapa drogowa na przykład dla elektryka, któremu przyjdzie naprawiać takie urządzenie. Przechodząc do szczegółów, należy wspomnieć, że taki schemat elektroniczny dzieli się na grupy. Generalnie mamy cztery grupy schematów elektronicznych. Do pierwszej grupy należą tak zwane schematy podstawowe, do drugiej grupy należą schematy wyjaśniające, do trzeciej schematy wykonawcze, czwartą zaś grupę tworzą tak zwane plany.

Jeśli chodzi o schemat elektroniczny i jego pierwszą grupę, to dzieli się ona na schematy strukturalne i schematy funkcjonalne. Różnica między nimi polega na tym, że schematy strukturalne ukazują strukturę rozmieszczenia układów elektronicznych w danym urządzeniu, zaś schematy funkcjonalne oznaczają to, za jakie funkcje w danym urządzeniu odpowiadają dane podzespoły. Co do drugiej grupy, którą stanowią schematy wyjaśniające, to dzieli się ona na schematy zasadnicze i schematy wyjaśniające – jest to swego rodzaju legenda do mapy zastosowanych schematów w danym urządzeniu. Co do trzeciej grupy, to wyróżniamy tam trzy podgrupy i są to: schematy połączeń wewnętrznych, schematy połączeń zewnętrznych oraz schematy przyłączeń. Jeśli chodzi o schemat elektroniczny to jest to bardzo ważna grupa. Pozwala ona na dokładne dotarcie do źródła awarii i wymianę uszkodzonego elementu bez niszczenia pozostałych. Czwarta grupa to grupa planów, a w niej wyróżniamy: plan rozmieszczenia, plan instalacji, plan sieci i plan linii. To są bardzo istotne informacje na przykład w przypadku budowy czy remontu domu. Natknięcie się na instalację elektryczną może stanowić poważne zagrożenie dla człowieka, o samej instalacji nie wspominając.

Jak więc widać, niby prosty schemat elektroniczny może okazać się wielką mapą, którą należy czytać z należytym podejściem i zrozumieniem. W przeciwnym wypadku można narazić siebie – jako elektryka zawodowego tudzież elektryka amatora na poważny uszczerbek na zdrowiu albo stratę życia. Dlatego też każdy schemat elektroniczny powinien być jak najdokładniej opisany i jak najdokładniej rozczytywany. Na szczęście chyba jednak każdy zdaje sobie sprawę z powagi sytuacji i stara się o przygotowywanie naprawdę dokładnych i wiernych planów i schematów.

Jak widać, geografia i mapy to nie tylko domena podróżników i zwiedzających świat. To także domena zwykłych elektryków, którzy mają z nimi do czynienia każdego dnia.

Zostaw odpowiedź