Portal ogólno-techniczny

Ciekawy transformator Tesli

flash-113267_1280Nikola Tesla był genialnym inżynierem i wynalazcą. To właśnie on przyczynił się do wynalezienia prądu zmiennego. Prąd ten jest obecnie stosowany na całym świecie. Ten geniusz serbskiego pochodzenia był przez wielu postrzegany jako wizjoner albo wręcz szaleniec. Pracował on nad wieloma zdumiewającymi projektami. A jednym z jego słynnych wynalazków jest wysokonapięciowa cewka, tzw. transformator Tesli lub cewka Tesli.

Cewka Tesli to transformator zdolny do wygenerowania napięcia o wysokości kilku milionów woltów. Charakterystyczne dla niego są widowiskowe wyładowania. Wokół cewki krąży prąd.

Jak zbudowany jest transformator Tesli? W skład jego budowy wchodzą iskiernik, kondensator wysokonapięciowy oraz cewka pierwotna, cewka wtórna. Cewka pierwotna składa się z kilku zwojów przewody mającego dosyć sporą średnicę. Natomiast cewka wtórna składa się z cienkiego drutu, ale zwiniętego ponad tysiąc razy. Cewka wtórna zakończona jest toroidalnym terminalem. Służy on jako okładka kondensatora. Warto wspomnieć o tym, że transformator Tesli, w przeciwieństwie do innych transformatorów nie posiada rdzenia ferromagnetycznego. Zamiast tego stosowany jest rdzeń powietrzny. A zasada działania opiera się na wykorzystaniu zjawiska rezonansu elektromagnetycznego.

Potrzebny nam jeszcze będzie transformator wysokiego napięcia. Ale znajdziemy go bez problemu. Należy pamiętać o tym ,że częstotliwość rezonansowa na obu cewkach musi być taka sama. Inaczej generator ten nie zadziałała. A jak to osiągnąć? Najpierw wykonujemy parę obliczeń wstępnych. To znaczy wstępnie obliczamy parametry transformatora a pozostałych ustawień dokonujemy na już gotowym urządzeniu. Dokonuje się tego regulując przerwy iskrownika oraz zmieniając długość cewki pierwotnej. Długość cewki zmieniamy przesuwając odczep.

Generator Tesli jest w stania wygenerować bardzo wysokie napięcia. Nawet do milionów woltów. A przy okazji generuje on niezwykłe efekty wizualne. Charakterystyczne dla tego generatora są błyskawice biegnące wokół głównej części. Błyskawice mienią się w różnych kolorach. Co ciekawsze generator Tesli czasem służy celom rozrywkowym. Można go zobaczyć w muzeum nauki oraz podczas różnych wystąpień publicznych. Co więcej można go wykonać w warunkach domowych albo nawet zakupić gotowy model. Transformator ten, choć generuje zdumiewające efekty, nie jest skomplikowany. Podczas jego użytkowania należy zachować pewną ostrożność ze zrozumiałych względów. Wyładowania mogą być groźne dla zdrowia.

Tesla opracował swój generator w roku 1891. Ten wynalazek posłużył mu do dalszych prac. Na pewno słyszeliście o wieży Wardenclyffe. To była pierwsza bezprzewodowa stacja nadawcza. Miała służyć do przesyłania wiadomości, a nawet obrazów przez ocean. Projekt ten nie został ukończony. Tesla pracował nad wieloma ciekawymi projektami. Wiele nie zostało ukończonych. A wiele zniknęło w mrokach dziejów. Co ciekawsze nad wieloma obecnymi rozwiązaniami Tesla pracował już wcześniej. Co jeszcze przed nami? Któż to wie.

Zostaw odpowiedź