Portal ogólno-techniczny

Przyczyny awarii komputera

stress-1331259_1280Obecnie w każdym domu można znaleźć komputer. Niektórzy są w posiadaniu laptopa a natomiast inni posiadają standardowe komputery PC. Bez względu na to każdy może jednak mieć problem, który związany będzie z nagłym nieuruchamianiem się komputera. Wiele osób decyduję się na to aby od razu niestartujący komputer zanosić do serwisu. Czy jednak to rozwiązanie jest najlepsze? W niektórych przypadkach tak ale jednak są sytuacje, które świadczyć będą o tym aby samemu się tym zająć. Warto być w tej świadomości, że niektóre rodzaju naprawy wymagają jedynie podstawowej wiedzy o komputerach a dodatkowo trochę sprytu.

Na pewno jedną z najczęstszych przyczyn, które pojawiają się w przypadku nieuruchamiania się komputera to awaria zasilacza. Aby być tego pewnym co należy zrobić przede wszystkim starać się wykręcić zasilacz z innego komputera który działa. Po wykonaniu tego typu czynności i zauważeniu iż wszystko działa w porządku należy być przekonanym do wymiany jednostki zasilającej. Jednak jeśli zauważymy to, że komputer jednak po starcie uruchamia się w dalszym stopniu warto być przekonanym o tym, że to w dalszej czynności może być spalona płyta główna a w gorszym scenariuszu innych podzespołów. Czy należy od razu dawać na straty nasz stary zasilacz? Oczywiście, że nie. W tym przypadku należy powiedzieć o tym, że tutaj najważniejsza jest prosta wymiana bezpiecznika.

Drugi bardzo podstawowy błąd, który występuję w przypadku awarii komputera związany jest z tym iż nasza pamięć RAM może zostać uszkodzona. Jak należy to rozpoznać? Przede wszystkim da się usłyszeć krótszy a jednocześnie piszczący sygnał komputera. Jakie środki należy w tym przypadku zastosować? Najważniejsze jest to aby ściągnąć obudowę komputera i kolejno wyjąc wszystkie dostępne kości i wyczyścić je chusteczką. Warto każdą kość pamięci RAM testować w sposób pojedynczy a to na pewno będzie dobrym znakiem do tego, że znajdziemy przyczynę naszej usterki.

Następny problem może być związany z kartą graficzną. W jaki sposób należy podejść do tego typu usterki? Przede wszystkim jeśli nasz komputer nie będzie się uruchamiał przez kilka chwil i ekran będzie czarny a my usłyszymy sygnał dźwiękowy to powinniśmy sprawdzić czy komponent jakim jest karta graficzna tak w zasadzie został odpowiednio wsadzony. Warto skorzystać z suchej ścierki w tym celu aby ją przeczyścić.

Płyta główna może także należeć do często występujących przyczyn związanych z błędami komputera. Jak należy zauważyć ten błąd? Przede wszystkim związane to będzie z tym jeśli w naszej jednostce centralnej pojawi się większa liczba kurzu. Chociaż druga rzecz, która może być tak istotna związana jest także z tym, że można spodziewać się niedoboru odpowiednich komponentów do całości komputera. W tym przypadku warto powiedzieć o tym, że istnieję jeden skuteczny sposób, który związany jest z tym aby zostawić jedną kartę grafiki, jeden RAM oraz procesor. W przypadku startu komputera da się dowiedzieć o tym, że tutaj jest wszystko w jak najlepszym porządku i awaria jest zupełnie gdzieś indziej.

Bardzo częstym problemem występującym w komputerach jest również przegrzewanie się jednostki centralnej. Jak reaguję wtedy nasz sprzęt? W wielu przypadkach komputer samoczynnie się wyłącza. Warto zapoznać się z temperaturami, które występują w tej sytuacji w naszym systemie. Jak tego należy dokonać? Wystarczy przejść odpowiednio do poszczególnych ustawień BIOS i właśnie tam odnaleźć informację dotyczącą napięć na procesorze.

W naszym komputerze można mieć problem, który związany jest także z napędem CD/DVD. Jak należy się go pozbyć? Przede wszystkim warto sobie uświadomić to, że tutaj można skorzystać ze specjalnej płyty czyszczącej. Co to będzie miało na celu takie zadanie? Przede wszystkim warto powiedzieć, że w tej sytuacji laser będzie wyczyszczony.

Problem, którego może spotkać każdego jest związany z tym iż niestety w pewnym momencie dysk komputerowy może odmówić posłuszeństwa. Przyczyna uszkodzeń takiego sprzętu to np. mechaniczne błędy, skoki nieprzewidziane napięcia. Na samym początku warto sprawdzić czy tak w zasadzie nasz dysk twardy wykrywany jest w BIOSIE. Jeśli go jeszcze widać należy w jak najszybszym czasie wykonać kopie wszystkich najpotrzebniejszych danych. Każdy może próbować samemu naprawiać swój dysk twardy ale tak w zasadzie to może być bardzo ryzykowne i niestety wprowadzać tak wiele uszkodzeń. Warto w tej sytuacji skorzystać ze specjalnych firm, które tak w zasadzie mogą rozwiązać ten problem i wykonać tak szczególnie trudne usterki. Należy się także liczyć z tym, że tutaj koszt tego wszystkiego będzie dość wysoki.

Zostaw odpowiedź