Portal ogólno-techniczny

Podstawowy element komputera – zasilacz

power-brick-864835_1280Z pewnością każdy kto zamierza samemu składać samemu komputer powinien przede wszystkim zwrócić największa uwagę na zasilacz. W tej kwestii nie warto szukać żadnej oszczędności gdyż przez takie działania można sobie niestety samemu zaszkodzić. Wracając jednak do zasilacza czym on właściwie jest oraz w jakim celu się je stosuję.

Z języka angielskiego z fachowej literatury związanej z działem informatyki warto powiedzieć o tym, że oznacza (PSU) power supply unit a to znaczy urządzenie, które ma dopasowywać poziom napięcia a także prądu z wyznaczonej sieci energetycznej zobligowanej do poszczególnych zaleceń. U nas w kraju mamy do czynienia z napięciem o stałej liczbie jako (230V). Mając wiedzę na temat zasilacza należy teraz dowiedzieć się tego co nazywać należy dalszy etap, który jest ściśle powiązany z kolejnym etapem a mianowicie prostowanie. Polega na tym kiedy napięcie przemienne przemienia się w napięcie jednego znaku. Cały ten proces rozprowadzony jest poprzez specjalistyczną diodę(chodzi tutaj o mostem prostowniczy Graetza). W taki właśnie sposób to wszystko odbywa się w tym urządzeniu, które zostało nazwane jako PSU.

Mając podstawową wiedzę teoretyczną związaną z zasilaczem należy teraz przejść do tego jak tak właściwie należy charakteryzować zasilacz, który występują w dwóch grupach – impulsowej a także transformatorowej. W nawiązaniu do tego pierwszego należy powiedzieć o tym, że najbardziej przydatnym elementem jego jest przetwornica napięcia. To właśnie ona odgrywa największą rolę. Właśnie przez nią możemy liczyć na pewne rozdzielenie napięcia z większą częstotliwością a to właśnie daję nam bezpieczeństwo do tego aby móc skorzystać z o wiele mniejszych a także lżejszych transformatorów. W nawiązaniu do jej budowy niestety należy się liczyć z tym, że ona nie należy do tych najbardziej prostych. Skomplikowane układy można zaobserwować odwiedzając grafikę Google pod odpowiednim hasłem związanym z Power Supply Unit, można się przekonać o tym iż tak naprawdę jego budowa to skomplikowany proces.

Jeśli chodzi o drugi rodzaj zasilacza liniowego a inaczej transformatorowego warto powiedzieć o tym, że tutaj dostosowanie napięcia wejściowego do napięcia zobligowanego przez zasilanie urządzenia wykonywane jest poprzez transformator(proces ten nazywamy indukcją magnetyczną). W nawiązaniu do tego impulsowego, który wcześniej wymieniliśmy to właśnie tutaj można powiedzieć, że budowa nie należy do zbyt skomplikowanych.

Aby móc w pełni swobodnie dobrać swój sprzęt komputerowy należy dużą wagę przywiązać także do swojego zasilacza. Z tego powodu warto się zastosować do dwóch bardzo cennych wskazówek. Najważniejsza dotyczy tego aby tuż przed zakupem upewnić się o tym czy tak właściwie poszczególne podzespoły nie będą wykraczać po za stan potencjalnych parametrów(zalecanych) zasilacza. W tej kwestii wskazane jest to aby dodać całe zapotrzebowanie wszystkich komponentów w celach porównawczych z podstawą zasilacza. Jest to szczególnie ważne dla wszystkich użytkowników, którzy tak właściwie poszukują ,,demona szybkości” w nawiązaniu do najnowszych gier komputerowych. Cenna rada związana jest także z tym aby nie słuchać wszystkich rad a w szczególności ,,pseudo informatyków”, którzy tak naprawdę polecają zakup zasilacza po jak najmniejszych kosztach. Przy wyborze niewłaściwym parametrów nas zasilacz może niestety zmniejszać stabilność a także wydajność komputera. To właśnie przez takie nierozważne myślenie można doprowadzić do trwałego uszkodzenia pozostałych podzespołów komputerowych.

Będąc w posiadaniu tak elementarnej wiedzy związanej z zasilaczami każdy użytkownik, który ma w zamiarze zaopatrzyć się w nowy sprzęt(lub po prostu był ciekawy kluczowych kwestii) powinien zdawać od teraz sobie sprawę, że ten element ma także duże znaczenie w nawiązaniu do całości komputera. Każdy gracz zamierzający składać swój komputer od tzw. podstaw musi zwrócić szczególną uwagę na pierwszy element w kolejności jakim tym razem jest zasilacz. Jest to z pewnością bardzo kluczowe rozwiązanie i w żaden sposób nie należy o tym zapominać gdyż pominięcie takiego elementu nie będzie wpływać korzystnie na całość naszego komputera. Dla własnego bezpieczeństwa lepiej kupować zasilacz u nas w kraju ponieważ u nas powszechnie przyjęło się, że warto PSU to przede wszystkim stały wynik jakim jest 230V. Przed zakupem należy zwracać na to dużą uwagę aby tak w zasadzie nie być niemile zaskoczonym jeśli kupimy niewłaściwy sprzęt bez możliwości jego zwrotu ze względu na jego moc jako V.

Zostaw odpowiedź