Portal ogólno-techniczny

Elektryka starego domu

imagesInstalacje elektryczne w zabytkowych domach stwarzają wiele ciekawych wyzwań. Zapytaj dwukrotnie zanim zdecydujesz się coś wywiercić to motto elektryków, którzy pracują na zabytkowych domach, więc to chyba o czymś świadczy. Aktualizacja systemów elektrycznych w starzejących się domach jest istotna dla bezpieczeństwa i wygody współczesnych mieszkańców, ale to nie jest łatwe. Podejmowanie tego rodzaju projektu to zadanie które jest skomplikowane i wymaga starannego planowania i nadzoru, aby chronić wygląd i strukturę starego domu. Właściciele muszą wynająć elektryka, który wie co zrobić jeśli chodzi o utrzymanie podstawowej struktury, która zostanie chroniona i nienaruszona – to jest priorytetem nr 1. Poniżej znajduje się spojrzenie na wyzwania i sugestie aby elektryk wykonał zadanie bez szkody dla wyglądu i integralności starego domu.

Pierwszym i najważniejszym powodem, dla którego należy uaktualnić system elektryczny starego domu jest to bezpieczeństwo. Stare domy mają stare okablowanie, który pogarsza się w czasie. Wymagania obecnych właścicieli mogą łatwo przerastać możliwości starego systemu. Zbyt wielki popyt może doprowadzić do zwarcia i pożaru.

Drugim powodem, aby rozważyć aktualizację jest to, że starsze domy, nawet te zrobione z 50 lat temu, nie są przygotowane do obsługi wszystkich gadżetów elektronicznych, które są standardem w nowoczesnym domu. Komputery, gry wideo, systemy audio i kuchenki mikrofalowe nie były brane pod uwagę, gdy zabytkowy dom został zbudowany. Jeśli mieszkasz w domu, który ma 100 lub więcej lat, to prawdopodobnie jest tam system przewodowy na 60 amperów, uważany dla jednej-rodziny mieszkającej we wcześniejszym wieku. To za mało.

Dlaczego to jest skomplikowane?

Agencja Ochrony Środowiska podkreśla, że zabytkowe domy które zostały zbudowane przy użyciu różnych technik i materiałów są inne od nowoczesnych struktur. Oznacza to, że trzeba starannie zaplanować i postępować ostrożnie, krok po kroku, zanim dokona się jakichkolwiek ulepszeń. Tendencja, gdy właściciele domu chcą wymienić od razu całe stare okablowanie nie jest mądra. W rzeczywistości, nawet te należące do systemów z 1920 roku mogą być bezpiecznie i efektywnie dostarczać energię elektryczną i nie muszą być wyrwane i zastąpione. Podejmowania decyzji o zakresie modernizacji musi być wykonane przez profesjonalnego elektryka, który zna stare domy oraz bada i testuje system.

Najważniejszym zadaniem jakie zrobisz, jako właściciel domu planujący wymianę systemu jest to, by wykonać odpowiednie badania i zdobyć się na zatrudnianie elektryków, którzy mają wiedzę na temat instalacji w starych domach. Ważne jest tworzenie spisu wszystkich urządzeń elektrycznych, które będą używana w domu. Pamiętaj, aby komputery, narzędzia warsztatowe, wyposażenie kuchni i każdy z systemów rozrywki znalazły się na tej liście. Poza tym istotne jest, aby znać to, czego lokalne przepisy i zezwolenia wymagają. Dopiero później można faktycznie coś zacząć działać bez nerwów czy też stresującego bólu głowy. To naprawdę bardzo ważne.

Zostaw odpowiedź