Portal ogólno-techniczny

Multimetry, czyli jak dobrać sobie miernik elektroniczny.

multimeter-523153_1280Pewnie każdy z nas wie, że aby dobrze działały nam nasze projekty elektroniki, wszystko musi być ze sobą zgrane i każdy element bierny i czynny musi ze sobą współgrać, a do tego wszystkiego przyczyniają się podstawowe prawa elektryczne. Jednak aby miały one swoje odzwierciedlenie w naszym projekcie, musimy zrobić odpowiednie pomiary – czy wszystko się zgadza.
Do pomiarów elektronicznych najbardziej w dzisiejszych czasach przydaje się multimetr, czyli uniwersalny miernik elektryczny. Nie ma już potrzeby posiadania osobnych woltomierzy, amperomierzy czy omomierzy. Multimetr zmierzy nam wszystko. Musimy tylko wybrać sobie odpowiedni do naszego użytku. A czym powinniśmy się kierować przy wyborze miernika? Właśnie tego dotyczy ten artykuł.
Abyśmy wybrali odpowiednie urządzenie musimy wiedzieć, co chcemy mierzyć.
Najlepiej będzie, jeśli wybrany przez nas multimetr umożliwi : pomiar napięcia stałego, pomiar prądu stałego, pomiar rezystancji, test ciągłości obwodu. Pomiary napięcia i prądu oraz rezystancji przydają się do sprawdzenia słuszności praw elektrotechnicznych, natomiast z pomocą testu ciągłości dowiemy się czy nie jest przerwane dane połączenie, a także czy nie ma ewentualnych zwarć na płytkach wytrawianych.
Prawdopodobnie wystarczy Ci na początek miernik, który przy pomiarze napięcia stałego obejmie jednostki od miliwoltów do setek woltów. Przeciętny taki miernik dojdzie do jednego kilowolta, to powinno wystarczyć amatorowi. W przypadku pomiaru prądu stałego dobrze byłoby mieć możliwość mierzenia co najmniej do 10A, jeśli znów chodzi o amatorską zabawę z elektroniką. W przypadku pomiarów rezystancji, winno się sprawdzić jakich rezystorów używamy, wtedy będzie wiadomo jaki zakres omów potrzebujemy. Górna granica 20 megaomów powinna być wystarczająca.
Oczywiście każdy multimetr może mieć różne dodatkowe funkcje, które możemy chcieć posiadać. O jakich mowa? A, no na przykład podświetlenie ekranu, pomiary prądu i napięcia przemiennego, testy diody i również automatyzacja zmiany zakresów pomiarów. Pomiar napięć i prądów przemiennych może być oczywiście przydatny, niestety musimy pamiętać, iż tańsze mierniki słabo sobie radzą z tą funkcją, więc jeśli zależy nam na tym, powinniśmy rozejrzeć się za droższym sprzętem z tak zwaną funkcją ‘true RMS’. Testy diody posłużą nam natomiast do sprawdzania poprawności działania lub ewentualnych uszkodzeń diod krzemowych. Jeśli chodzi o automatyczną zmianę zakresu pomiaru, to musimy znów pamiętać, że tańsze multimetry mogą mieć opóźnienia w tej funkcji, i jeśli zależy nam, aby to miernik za nas zmieniał zakresy – lepiej rozejrzeć się za droższym urządzeniem.
Tak więc, zanim sobie zakupimy odpowiedni dla nas miernik, musimy dobrze zastanowić się jakie funkcje są nam przydatne, i w jakich zakresach chcemy robić pomiary. Po zakupie bardzo ważne będzie zapoznanie się z instrukcją obsługi, tak jak w przypadku każdego sprzętu. Czasami lepiej poświęcić na to dodatkowe trzy minuty, niż popełnić błąd.

Zostaw odpowiedź