Portal ogólno-techniczny

Różnice między kartą graficzną zintegrowaną a dedykowaną

Zakup nowego laptopa to wiele wątpliwości. Oprócz tego jaki model producenta wybrać oraz na który proces się zdecydować istnieję także wątpliwość co do wyboru karty graficznej. Przed jej zakupem warto się zapoznać z jej dwoma typami jako grafika zintegrowana w laptopie oraz grafika dedykowana w laptopie.

Podstawowe różnice technologiczne

Co wyróżnia grafikę dedykowaną w laptopie? To z pewnością oddzielny układ, który został bezpośrednio zainstalowany na płycie głównej lub przy wykorzystaniu złącza PCI-Express. To na pewno rozwiązanie dla bardziej wymagających użytkowników ponieważ tu znajduję się odrębna pamięć, która da poprawę wydajności.

Jeśli chodzi o grafikę zintegrowaną w laptopie to jej połączenie następuję między procesorem. To właśnie przez to wynik jest pracy całego urządzenia. Z tego powodu taka karta graficzna jest mocno ograniczona – następować tutaj może niższa wydajność a także pomniejszone możliwości.

Nie można powiedzieć, które rozwiązanie będzie lepsze. To na pewno każdego indywidualne podejście. Jednak istnieją wady i zalety, które śmiało można przypisać do tych dwóch kart.

Dedykowana karta najlepszym wyborem dla graczy

Dedykowana karta graficzna wbudowana w laptopie to spora liczba plusów. Główny atut to na pewno o wiele większa wydajność. Użytkownik ma szansę wykorzystać całą moc takiej karty graficznej bez żadnych większych przeszkód. Jeśli ktoś lubi oglądać filmy czy filmiki na YouTube w bardzo dużej rozdzielczości to tak właściwie może liczyć na to, że ona mu w tym celu znakomicie posłuży. Jak się sprawdza taka grafika w grach? Oczywiście, że REWELACYJNIE! To właśnie dzięki niej będzie można toczyć rozgrywkę w najwyższej rozdzielczości na ekranie swojego laptopa a za sprawą niezależnej pamięci Random Access Memory nie będzie żadnego ,,zamulania”. Gry będą chodzić płynnie a ich działanie będzie o wiele bardziej korzystne dla gracza.

Wady z dedykowanej karty graficznej montowanej w laptopie to z pewnością większa cena urządzenia, aby być posiadaczem należy do niej dopłacić pewną kwotę. Jeśli chodzi o koszty eksploatacyjne to będzie można zaobserwować wyższe zużycie energii w czasie oglądania filmów lub grania w ulubioną grę.

Zintegrowana karta opcją dla oszczędnych

Zintegrowana karta graficzna posiada także swoje zalety. Na pewno czymś co może ją wyróżniać jest fakt, że to urządzenie nie jest aż takie drogie. W odniesieniu do tej z dedykowaną grafika to nie będzie nadwyrężać portfela użytkownika. Nie trzeba będzie się liczyć z większym poborem mocy ponieważ oszczędność energii w tym przypadku jest o wiele mniejsza. Sprzęt nie przegrzewa się aż tak szybko – małe pobieranie prądu to tak właściwie kolejny atut jaki należy przypisać do zintegrowanej karty graficznej w laptopie. Bateria w przypadku wyboru takiego rozwiązania chodzić będzie o wiele dłużej. Można będzie bez podłączania do prądu śmiało korzystać z niej grając w gry lub tworząc dokumenty.

Taka karta zintegrowana posiada także większą liczbę wad. W tym przypadku warto sobie uświadomić to, że tak właściwie tutaj minusem jest fakt, że zaistnieć może sytuacja, która spowoduję zmniejszoną wydajność. Co za tym idzie? Użytkownik nie będzie mógł grać na najwyższych detalach w swoje gry. Jeśli chodzi o pamięć RAM to w tym przypadku będzie następować pomniejszone taktowanie i niezbyt wydajna praca. Jeśli ktoś zamierza grać w najnowsze gry to tak naprawdę będzie się musiał zdecydować na wybór innej. Z pewnością ta będzie za słaba do prac graficznych a także rozgrywania pojedynków online.

Zostaw odpowiedź