Portal ogólno-techniczny

Jak przebiega proces produkcji etykiet?

Nie da się zaprzeczyć, że aby produkt dobrze się sprzedał, należy zadbać o jego estetyczny wygląd, który przykuje wzrok potencjalnych nabywców. Dlatego właśnie etykiety są bardzo istotnym elementem tworzenia produktu. Na niej również można znaleźć konieczne informacje, takie jak na przykład skład pożywienia i jego wartości odżywcze. W celu zwiększenia efektywności przedsiębiorstwa warto jest zainwestować w maszyny sprzyjające automatyzacji – w przypadku etykiet – etykieciarki. Zazwyczaj etykiety umieszcza się na rolce, z której maszyna przenosi je na przykład na butelki. Jak jednak tworzy się etykiety i jakie mają właściwości?

Rodzaje i proces produkcji etykiet

Etykiety Flexo

Ten rodzaj cieszy się sporą popularnością przez ekonomię oraz wydajność. Technika fleksograficzna polega na przenoszeniu farby na podłoże drukarskie przez matryce fotopolimerowe. Popularność metody sprawia, że jest ona cały czas doskonalona. Idealnie się sprawdza w przypadku mniej skomplikowanych grafik. Druk wymaga użycia farb wodnych, dlatego konieczne jest zabezpieczenie go poprzez lakier.

Etykiety Offset

W tym przypadku farba zostaje przenoszona za sprawą aluminiowej płyty, powleczonej specjalną emulsją. Druk tego rodzaju cechuje się najwyższą jakością. Offset posiada odrobinę inne właściwości, niż Flexo.

Etykiety przez sitodruk

Tego rodzaju etykiety mogą być wypukłe, efektowne i dobrej jakości. Barwy są nasycone i dobrze odwzorowane. Farbę nanosi się na powierzchnie metaliczne lub transparentne. Bardzo często sitodruk wykorzystuje się także do zrobienia poddruku. Farba w tym przypadku jest przenoszona za pomocą specjalnego walca, wykonanego z siatki pokrytej naświetloną emulsją. Jest to jednak sposób nie tak efektywny, jak efektowny, ponieważ do druku wymagana jest większa ilość farby, niż na przykład w przypadku druku offset. Dzięki temu istnieje możliwość uwypuklenia w danym miejscu i stworzenia np. napisu w języku Braille.

Etykiety złocone

Jeżeli chcesz nanieść na swój produkt błyszczące elementy tak, żeby reszta była matowa – potrzebujesz skorzystać z tej metody. Etykiety tego rodzaju zazwyczaj wymagają naniesienia kawałków folii metalizowanych przy pomocy specjalnej matrycy, rozgrzanej do ok. 100 stopni Celsjusza. Pojawia się wytłoczenie, co również wpływa na walory wizualne danej etykiety. Można jednak podobny efekt uzyskać bez stosowania wysokiej temperatury. W tym przypadku nanosi się folię metalizowaną, stosując matrycę polimerową oraz klej, do którego utwardzania wykorzystuje się promienie UV.

Zostaw odpowiedź