Portal ogólno-techniczny

Telewizor UHD 4k, Full HD, Ultra HD – wyjaśniamy różnice dotyczące najnowocześniejszej technologii

Producenci odbiorników telewizyjnych zaskakują nas kolejnymi nowościami. Dzisiaj niewątpliwym hitem stały się telewizory w technologii 4K. Co to właściwie oznacza i czym różni się od Full HD? Podajemy garść cennych informacji, jakie z całą pewnością przydadzą się tym, którzy stoją właśnie przed wyborem nowego telewizora.

Dobry telewizor UHD, czyli jaki?

Ultra High Definition, czyli UHD to akronim, zamiennie używany z nazwą 4K. Telewizor UHD 4K to ten, który wyróżnia się najlepszą rozdzielczością. W najnowocześniejszych odbiornikach to aż 3840×2160 pikseli, czyli aż cztery razy więcej niż w standardowych Full HD. Te charakteryzują się rozdzielczością w wymiarze 1920×1080 pikseli.

Samo 4K to nic innego jak piksele w poprzek ekranu, które wynoszą prawie 4000 pikseli. Co to oznacza w praktyce? Idealnie czysty obraz, optymalnie zbliżony do tego naturalnego. Widz ma wrażenie odbioru trójwymiaru w pełnej dokładności odnośnie najmniejszego szczegółu. Nasycenie barw i wyrazistość to zalety, na które może liczyć, korzystając z najnowocześniejszej technologii.

Czego potrzebujemy, by korzystać z technologii 4K?

Telewizor UHD 4K to nie wszystko, by móc cieszyć się idealnym obrazem. Należy wiedzieć, że do odbioru źródła zbliżonego do trójwymiaru niezbędne są również treści UHD. Takie oferują producenci odbiorników oraz telewizje cyfrowe i kablowe po wykupieniu specjalnego pakietu. Warto zdać sobie sprawę, że podstawowe kanały telewizyjne o odbiorze naziemnym nie dają takiej możliwości. W telewizji satelitarnej działają jednak specjalne wypożyczalnie, które umożliwiają oglądanie seriali czy filmów w formacie 4K.

Ciekawostką jest fakt, że dobry telewizor UHD posiada dzisiaj wejścia, które umożliwiają odtwarzanie różnych formatów w wysokiej rozdzielczości. Dzięki temu widz może oglądać nie tylko wybrane filmy czy seriale, ale również zdjęcia czy własne nagrania. Specjalne aplikacje umożliwiają również obsługę gier. Przyznacie, że w ich przypadku realny odbiór wpływa niezwykle korzystnie, jeśli pod uwagę weźmiemy moc zabawy i dawkę adrenaliny.

Smart TV UHD i korzyści, jakie możesz osiągnąć

4 razy więcej pikseli, które są dostępne dla ludzkiego oka, jeśli tylko wybierzemy dobry telewizor UHD to największa zaleta tego rodzaju odbiorników. Efektem będzie odbiór obrazu idealnie wyraźnego i ostrego. Różnica w porównaniu z odbiornikami w technologii Full HD widoczna jest zarówno na ekranie w odbiorze obrazu pionowego, jak i poziomego.

Smart TV UHD to też szybkość odtwarzania obrazu. W standardzie były to 24 klatki na sekundę, w odbiornikach UHD to nawet 120 klatek na sekundę. Kolejna zaleta to idealna jakość obrazu bez względu na kąt padania światła. Koniec ze słabą wizją podczas padających promieni słońca albo odbijania się światła sztucznego. Telewizor UHD 4K to eliminuje. Co więcej, Smart TV UHD nie powoduje wad wzroku, więc można cieszyć się obrazem nawet z bliskiej odległości.

Jeżeli zastanawiasz się nad kupnem telewizora, koniecznie sprawdź ranking przygotowany przez terdeals.com – dostępny pod linkiem: https://terdeals.com/pl/ranking/106/ranking-top-10-najlepszych-telewizorow-32-calowych

Komentarze są zamknięte, ale 1 | Trackbacks i Pingbacks są otwarte.