Portal ogólno-techniczny

Rodzaje szlifierek

szlifierka-mimośro-Bosch-e1375771549851Szlifierka od czasu do czasu przydaje się w każdym domu. Dzięki niej zetniemy różne rzeczy, wygładzimy, oczyścimy i uformujemy różne powierzchnie i przedmioty. Jednak pod nazwą „szlifierka” kryje się bardzo wiele znaczeń i nie można wybrać się do sklepu z elektronarzędziami, nie poznawszy ich najpierw.

Bardzo przydatnym narzędziem jest szlifierka oscylacyjna. Działa ona dzięki ruchom posuwisto-zwrotnym podstawy, do której jest przymocowany papier ścierny. Służy głównie do wygładzania drewna, ale może być też użyteczna przy drobnych pracach budowlanych. Co lepsze modele mają funkcję regulowania prędkości oraz otwory pod podstawą, eliminujące zapychanie szlifierki pyłem. W tym celu również stosuje się funkcję odsysacza pyłu.

Niezbędnym narzędziem przy szlifowaniu delikatnych i niewielkich elementów jest szlifierka mimośrodowa. Jej specyficzny ruch rotacyjno-odśrodkowy pozwala na bardzo precyzyjne oszlifowanie przedmiotów o różnych kształtach. Materiał ścierny, jaki się tu stosuje, to specjalny krążek papieru ściernego, przymocowany do głowicy szlifierki na rzep – jest to rozwiązanie ułatwiające wymianę zużytych papierów, ale także poprawiające „miękkość” całego układu, który sprawdzi się w sytuacjach wymagających ostrożności.

Profesjonalne warsztaty mogą być wyposażone w szlifierki taśmowe. Zasadą działania jest tu przesuwanie się taśmy ściernej (np. z papieru ściernego) wokół podstawy szlifierki. To już sprzęt z wyższej półki, ale można nim obrobić naprawdę duże powierzchnie lub znaczne ilości materiałów – zależy to od rodzaju szlifierki taśmowej. Można zakupić urządzenie mobilne, zasilane kablem – nim oszlifujemy ściany i powierzchnie drewniane. Wygląda ono podobnie jak szlifierka oscylacyjna i podobnie się go używa. Bardzo profesjonalnym sprzętem są taśmowe szlifierki stacjonarne – duże, umiejscowione w jednym miejscu maszyny, posiadające coś w rodzaju przesuwającej się lady, oczywiście o powierzchni ścierającej, do której można przykładać wszystko co nie będzie za duże – od desek po drewniane łyżki. Dzięki temu, że obrabiany przedmiot trzymamy w ręce, możemy oszlifować go bardzo precyzyjnie.

Najpopularniejszym rodzajem szlifierek są szlifierki kątowe. W ich przypadku mamy do czynienia z twardą tarczą ścierną, obracającą się na głowicy. Tarcze mogą być metalowe lub wykonane ze specjalnych materiałów, zależnie od tego, co chcemy obrabiać lub ciąć – szlifierka kątowa może bowiem służyć także do przecinania różnych materiałów. Mamy więc tarcze szlifierskie do metalu, do betonu, do polerowania i do samego szlifowania. Materiał, z jakiego się je wykonuje jest bardzo rozmaity: od miękkiej gąbki w przypadku polerowania delikatnych powierzchni, poprzez tarcze z ostrych drutów do oczyszczania różnych przedmiotów np. z rdzy, aż do solidnych metalowych tarcz z zębami, które służą do przecinania drewna lub metalu. Szlifierki kątowe to najbardziej uniwersalne urządzenia spośród wszystkich wymienionych, z uwagi na możliwość zamontowania przeróżnych tarcz do polerowania i przecinania. Jeśli nie możemy się zdecydować, którą szlifierkę wybrać, pamiętajmy, że z kątową da się zrobić najwięcej w domowym warsztacie.

Zostaw odpowiedź