Portal ogólno-techniczny

Oświetlenie zewnętrzne domu – jak je dobrze zaplanować?

Prawdopodobnie nie ma wielu osób, które czułyby się bezpiecznie wchodząc na teren ciemnej posesji, gdzie wzrok ledwo dosięga domu. Być może nie jest to aż tak ważna sprawa – można funkcjonować bez dobrze oświetlonego podwórza, ale dobrze jest zadbać o pozytywny odbiór swojego miejsca zamieszkania. Czasami nawet nie ze względu na swoje własne odczucia, ale osób, które będą odwiedzały nieruchomość. Zwłaszcza, kiedy prowadzisz własną działalność i zaprosiłeś klienta. Tak naprawdę oświetlenie domu na zewnątrz wcale nie oznacza sporych nakładów finansowych, a może dać bardzo przyjemny efekt wizualny. Wszystko jednak zależy od projektu. Jeżeli dysponujesz czasem, może się to okazać nawet świetną zabawą!

Dobrze zadbać o te sprawy jeszcze na etapie projektowania domu. Wtedy nie będzie potrzeba wykonywać trudniejszych czynności, takich jak zdejmowania kostki brukowej w celu umieszczenia pod nią przewodów lub samych lamp.

Jak więc dobrze zaplanować oświetlenie domu na zewnątrz?

Należy skupić się na kilku ważnych aspektach. Warto przez to podzielić zewnętrzną część domu na obszary.

Zacznijmy od samego wjazdu na posiadłość. Dobrym sposobem jest ustawienie kilku stojących lamp w taki sposób, by prowadziły w miejsce, gdzie można zaparkować (garaż, miejsce parkingowe). Oświetlenie podjazdu przed domem może też polegać na zamontowaniu w podłożu niewielkich lamp. Warto zadbać jednak o to, żeby światło nie było zbyt mocne. Średni półmrok będzie idealny. Dobrze jest też umieścić lampy w pobliżu lub pomiędzy roślinnością na podwórzu. Wtedy zapadnie bardziej zmysłowy nastrój.

Teraz pod lupę warto wziąć oświetlenie wjazdu do garażu. Na samej bryle budynku można ustawić kinkiety, które będą oświetlały ścianę z góry, na dół. Przy tym wszystkim jednak dobrze jest zaopatrzyć się w jedno, mocniejsze światło nad bramą garażową, które przyda się w przypadku parkowania. Kiedy garaż jest zachowany w tym samym stylu co dom, zamiast kinkietów można umieścić w podłożu obok garażu lampy.

Sama bryła budynku mieszkalnego powinna być delikatnie podświetlona. Nie jest to nic trudnego, jednak warto postawić na energooszczędne lampy, ponieważ oświetlona będzie całkiem duża powierzchnia. Podświetlenie elewacji domu jest bardzo praktycznym rozwiązaniem, ponieważ nocą nawet mniej widowiskowa architektura będzie prezentowała się wyśmienicie. Nie można zapominać też o tym, że dom będzie widoczny już od wjazdu. Tutaj również można zamontować lampy umieszczone między kostkami brukowymi, jednak powinny być delikatnie skierowane na ścianę domu. Można również zaopatrzyć się w reflektory umieszczane w trawie, które będą świeciły w to samo miejsce. Dzięki temu rozwiązaniu nie będzie trzeba ingerować w kostkę brukową, jeżeli ta już jest zamontowana.

Oświetlenie wejścia do domu powinno być najmocniejsze. Kiedy w przypadku reszty półmrok dobrze się sprawdzi, tak przy drzwiach wejściowych powinny znaleźć się mocniejsze żarówki. Chodzi głównie o bezpieczeństwo, zwłaszcza, kiedy należy pokonać schody. W tym przypadku dobrze jest również podświetlić każdy stopnień. Nie musi takie rozwiązanie oznaczać marnowania energii elektrycznej. Kiedy zastosuje się czujnik ruchu, to światło włączy się tylko wtedy, kiedy będziesz zmierzać do domu.

Dbaj o ekologię i własny portfel, z tego powodu zaopatrz się najlepiej w żarówki oparte na technologii LED. Światło LEDowe bowiem emituje tę samą ilość światła co jego odpowiedniki żarowe, jednak pobiera znacznie mniej energii (około pięć razy). Pamiętaj też o zadbaniu o wodoodporność oświetlenia zewnętrznego.

Szeroki wybór oświetlenia znajdziesz na stronie illuminations.pl

Zostaw odpowiedź