Portal ogólno-techniczny

Automatyka przemysłowa a MATLAB i Simulink

zespol-automatykaWarto o tym powiedzieć, że przed producentami a także projektantami rozwiązań dla branży, która jest ściśle związana z automatyką przemysłową stawiane są coraz wyższe wymagania. Oczekiwania wobec wszystkich produktów w dużej mierze związane są z ich jakością a także niezawodnością. Warto powiedzieć, że wykorzystanie systemów MATLAB oraz Simulink w bardzo dużej mierze może wspomóc działanie firmom a także zmniejszyć koszty a także czas całej realizacji projektu.

Projektowanie a także produkcja sprzętu, który został przeznaczony do zastosowania w automatyce przemysłowej wiąże się przede wszystkim z wpływem różnych podsystemów. To tutaj w dużej mierze wchodzą elementy mechaniczne, elektryczne a także te które realizują zadania przetwarzania sterowania lub rożnego rodzaju sygnałów.

Aby wykonać gotowy w pełni działający system należy poświęcić odpowiednią ilość czasu a także pomyśleć o tym jak o procesie długotrwałym i wieloetapowym. Warto zaznaczyć iż oprogramowanie MATLAB oraz Simulink przy użyciu odpowiedniego specyfikacji Model-Based-Desing da możliwość wsparcia pracy inżynierów dosłownie na każdym etapie. To właśnie tutaj jest umożliwienie modelowania systemu, symulacji, automatycznej generacji kodu jak i również końcowe testowanie systemu razem z modyfikacją. Warto zaznaczyć, że tak właściwie MATLAB to środowisko, które w dużej mierze polega na obliczeniach numerycznych, wizualizacji a także programowania. Dzięki niemu bez problemu można rozwinąć algorytmy, stworzyć aplikację, obliczenia równoległe a także wygenerować kod i dokonać kompletnego raportu.

Warto powiedzieć kilka słów o Simulink a także przedstawić jego najważniejsze zastosowanie. To środowisko to z pewnością ma funkcję rozszerzenia oprogramowania o całą symulację systemów dynamicznych przy wykorzystaniu hierarchicznych schematów blokowych. W terminach związanych z automatyką przemysłową całą moc pakietu MATLAB a także Simulink w pełni można wykorzystać stosując metodykę, która oparta jest na Model-Based Desing. Ta cała semantyka dotyczy się to aby podejść do oparcia każdego etapu projektowania na modelu zbudowanym w programie Simulink. Tradycyjny proces projektowania pomiędzy wybranymi etapami przedstawiać mogą pewne granice. Da się także zaobserwować to iż istnie podział między zespołami pracującymi a także projektem. Warto powiedzieć o tym, że każdy ma do zrealizowania swoje założenia a wszystkie efekty pracy są integrowane na koniec poniższego procesu. Na samym końcu weryfikacja a także testy opracowane rozwiązania występować może dopiero po wykonaniu wszystkich poprzednich prac.

Opcja, która przypada na system MBD dotyczy się przede wszystkim łatwiejszego przechodzenia pomiędzy poszczególnymi etapami procesu a także umożliwia komunikację pomiędzy wszystkimi zespołami projektowymi. To wszystko jest możliwe przy zastosowaniu w każdej fazie projektu oraz przez każdy team, modeli środowiska Simulink, który w pełni odpowiada za obsługę platformy komunikacyjnej. W jego skład powinny się zawierać elementy mechaniczne, elektryczne oraz wszelkiego rodzaju algorytmy sortowania bądź przetwarzania różnego rodzaju sygnałów.

Zostaw odpowiedź